fbpx

Uzay Araçlarında Hangi Yakıt Türleri Kullanılır?

Uzay araçlarının Dünya’nın kütleçekimini yenip uzaya ulaşması için roket motorlarından yararlanılır. Roket motorlarında katı, sıvı ya da gaz yakıtlar kullanılabilir.

Uzay araçlarında kullanılan yakıtların seçiminde iki özellik hayli önemlidir. Birincisi yakıtın belirli bir miktarının uzay aracının momentumunda sebep olduğu değişimdir. İkincisi ise yakıtın oluşturduğu itki kuvvetinin büyüklüğüdür. Ancak günümüzde uzay araçlarında kullanılan yakıtlar bu özelliklerin her ikisine aynı anda yüksek verimlilikle sahip değildir. Ayrıca yakıt seçiminde yakıtın kararlılığı, kolay ve güvenli bir şekilde depolanıp depolanamadığı, maliyeti ve ulaşılabilirliği de dikkate alınır.

Katı yakıtların sağladığı itki gücü yüksektir. Bu nedenle genellikle uzay araçları fırlatılırken ilk aşamada kullanılırlar. Bu amaçla farklı kimyasal bileşime sahip katı yakıtlar kullanılır. Katı yakıtlar kolay ve güvenli bir şekilde depolanabilir ve taşınabilir. Ancak tutuştuktan sonra yanma süreci durdurulamaz.

Sıvı yakıtların belirli bir miktarının uzay araçlarının momentumunda sebep olduğu değişim aynı miktardaki katı yakıtınkinden daha yüksektir. Bu nedenle sıvı yakıtlar uzay aracı belli bir irtifaya ulaştıktan sonra kullanılmaya başlanır. Bu amaçla genellikle sıvı hidrojen kullanılır. Hidrojen hafif ama çok güçlü bir roket yakıtıdır. Oksijenle tepkimesi sonucu enerji açığa çıkar. Ama hidrojen ve oksijen ancak çok düşük sıcaklıklarda sıvı olarak depolanabilirler. Çok düşük sıcaklık ise metalden üretilen yakıt tankının kırılganlığının artmasına neden olur.

Yerli oyun şirketi Axell Studio, Destex Digital ve Rasyonel Global’den 400 bin dolar yatırım aldı.

Yakın zamanda kurulan yerli bir oyun şirketi olarak karşımıza çıkan Axell Studio, yatırım aldığını duyurdu. Paylaşılan bilgilere göre Axell Studio, Google Premier Partner Ajansı Destex Digital ve Rasyonel Global’den 400 bin dolar yatırım aldı.

Alınan yatırım ile ilgili açıklamalarda bulunan Axell Studio CEO’su Onur Eyikul, bu yatırım ile birlikte Skyland İstanbul’da kurmuş oldukları oyun geliştirme stüdyosunun faaliyetlerini sürdüreceklerini paylaştı. İlk oyunları ile ilgili açıklamalarda da bulunan Eyikul, firmanın ilk oyunu olacak olan Back Streets’in 2021 başında Google Play ve Apple Store’da yerini alacağını da duyurdu.

Oyun sektörü analizlerinin bu alanda daha büyük gelişmelerin gözlemleneceğini bizlere kanıtlar nitelikte olduğunu da paylaşan Eyikul, yılda 4 oyun oluşturmayı planladıklarını da paylaştı. Rasyonel Global Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat ise Türkiye’de gelişim sağlayan önemli bir sektöre yatırım sağladığını ve dijital faaliyetler için yatırım desteklerini sürdüreceklerini belirtti.

İlk etapta ABDAB ülkeleri ve Arap ülkelerini hedefleyen Axell Studio, ilerleyen süreçte ise ülke dinamiklerine göre geliştirilecek yeni oyun projeleriyle faaliyetlerini sürdürecek. Axell Studio için oluşturulacak tüm dijital reklam operasyonlarını ise Destex Digital üstlenecek.